PROJELER

LEGRO - Lower Extremity Gait Rehabilitation Orthesis System

LEGRO (Lower Extermity Gait Rehabilitation Robot) belden aşağısı felç ve inmeli hastaların ilk rehabitasyonu veya uzun dönemli tedavisinde
kullanılmak amacıyla üretilecek bir mobil rehabilitasyon dış iskelet sistemidir. Kısa dönemde yürüme yeteneğinin geri gelmesi (inme vb. kısmen veya tamamen geri dönülebilir hasarlarda); uzun dönemde ise oturma kaynaklı problemlerin düzeltilmesi amacı ile fizik tedavi rehabilitasyon merkezleri ve hastanelerde kullanılmak amacı ile geliştirilmektedir.
Yürüyüş bandı yerine gerçek zeminde harekete olanak sağlayacak sistem, sabit yürüyüş rehabilitasyonu sistemlerine kıyasla gerçek ortamda daha verimli bir rehabilitasyon sağlayabilecektir.

AKDES - Manuel Tekerlekli Sandalyeler için İvme Kontollü Aktif Sürüş Destek Sistemi

AKDES projesinde, standart manuel tekerlekli sandalyelere aks üzerinden bağlanıp, bu sandalyeleri joystick veya başka bir kumanda yardımı olmaksızın, yalnızca kullanıcının tekerleklere verdiği ivmeleri kullanarak aktif olarak destekleyecek elektrik tahrikli bir sürüş destek sistemi geliştirilmesi hedeflenmektedir. Standart elektrikli tekerlekli sandalyelerin aksine bir kumanda kolu bulunmayacak, kontrol kullanıcının tekerlekli sandalyenin tekerleklerini kullanarak araca vereceği ivmeler ile sağlanacaktır.
Ürünün hedef kullanıcıları, genç, aktif bir hayat yaşayan manuel tekerlekli sandalye kullanıcılarıdır. Bu kullanıcılar fiziksel görünüş ve kullanım tarzı
sebebi ile elektrikli tekerlekli sandalyelerden uzak durmaktadırlar. Fakat, onları fiziksel veya estetik olarak kısıtlamayacak, hayatlarını kolaylaştırabilecek bir donanımı kullanabileceklerdir.

APV - Akıllı Pergel Vinç Sistemi

APV projesinde 500kg'a kadar olan ağırlıkların/yüklerin, belirli bir dairesel alan içerisinde taşımasında ve montajında kullanılacak, operatörün gerek takılı olan ağırlık üzerine gerekse tutamaç koluna düşük güçte uyguladığı kuvveti algılayıp kuvvet kontrolü ve güç artırımı mantığı ile yükün aşağı ve yukarı yönde hareket ettirilmesini sağlayacak manüel bir kaldırma sistemi geliştirilmektedir.

APV sisteminin taşıyıcı mekanizması müşteri isterine göre, duvarda kolon ya da kirişlere sabitlenebileceği gibi, zemine çakılan sabit direk şeklinde olabilmektedir. Buna ek olarak mobil tasarım da yapılabilmektedir.

Kol kısmı için ise sabit ya da katlanabilir şekilde farklı tasarımlar mevcuttur. Bunun yanı sıra, APV sistemi x-y eksenli dikdörtgenel alanlar için Hafif Vinç Sistemleri biçiminde de tasarlanabilir.