Donanım Tasarımı & Gömülü Yazılım

Elektrik ve elektronik tasarımdan gömülü yazılıma, makine mühendisliğinden mekatroniğe, yazılım mühendisliğinden bilişime kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyoruz. Deneyimli ekibimiz aynı zamanda mekatronik tabanlı, güç destekli teknolojilere ilişkin proje geliştirilmesi ve ARGE süreçlerinin işletilmesi konusunda da teknik danışmanlık hizmeti vermektedir.

Donanım Tasarımı

Elektronik Donanım Tasarım Hizmetlerimiz

Donanım tasarım alanında, analog devreler, mikrodenetleyiciler içeren dijital devreler ve çok çekirdekli yüksek hızlı işlemci kartları geliştiriyoruz. Gelişim sürecimizde, cihazlarınızı mümkün olan en hızlı şekilde piyasaya sürmenize yardımcı olmak için hızlı tasarım, yüksek kalite, fiyat optimizasyonu ve hızlı teslimat zihniyetlerini bir araya getiriyoruz. Geliştirme sürecimizin her adımını müşterilerimizle şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz ve aynı zamanda gerekli belgeleri de sağlıyoruz.

Donanım Gereksinimleri
Donanım geliştirme sürecimiz müşterilerimizle buluşarak ve kullanılacak ihtiyaçlara ve teknolojilere karar vererek başlar.

Müşterilerimizin ihtiyaçlarını hızlı, sorunsuz ve stabil olarak çözmek için; günümüzde var olan en son mikroişlemci teknolojilerinden faydalanmaktayız. Bu kapsamda TI, ST Microelectronic, Atmel, Microchip, Renesas, Analog Devices gibi lider markaların teknolojilerine hakim deneyimli ve yetenekli ARGE kadromuzla hizmet vermekteyiz.

Şematik Tasarım and BOM (Bill of Materials)

İhtiyaç gerçekleşmesi sürecini takiben, elektronik şematik tasarım süreci devam etmekte ve müşteriye kart üretim maliyetlerini bildirmek için BOM (malzeme listesi) dokümanı hazırlanmaktadır. Bu aşamada, müşteri ihtiyaç ve isteklerine göre maliyet ve eskime optimizasyonu yapılır ve kullanılacak parça ve bileşenler kesinleştirilir.

PCB Yerleşim Tasarımı

Şematik tasarımın tamamlanması ile kart yerleştirme ve PCB yerleşim tasarımı süreci başlar. Kullanılacak malzemeye ve kart gereksinimlerine göre, tasarlanan PCB'ler 2 kattan çoklu katmana kadar tasarlanabilir. PCB yerleşim tasarımı aşamasında deneyimli mühendislerimiz, yüksek hızda sinyal bütünlüğü, EMI, EMC ve benzeri faktörleri göz önünde bulundurarak yüksek kalitede ve sorunsuz ürünler sunmaktadır.

Donanım Tasarımında kullanılan Teknolojiler

  • Microdenetleyici Uygulamaları  8 – 64 Bit, Multi-Core Microprocessors and DSP (ARM Cortex-M0, ARM Cortex-M3, ARM Cortex-M4, ARM Cortex-A7, ARM Cortex-A8, ARM Cortex-A9, ARM7, ARM9, ARM11, Freescale PowerPC QorIQ,  Intel 8051, ST7, H8, C16x, M16, MSP430, PIC, ColdFire, DSP; SDRAM, DDR2, DDR3, Mobile DDR, Flash, HDD, SSD

  • Endüstriyel arayüzler ve iletişim portokolleri (RS232, RS422/485, CAN, Ethernet, M-Bus, Profibus, EtherCAT)

  • Dokunmatik Ekran ve LCD paneller (LCD, VFD, STN, TFT)

  • Kablosuz Radyo Frekansı uygulamaları (GSM, LTE, WLAN, Bluetooth, LORA, GSM, GNSS vb.)

  • Sinyal işleme

  • Optoelektronik

  • Görüntü İşleme

  • Güç elektroniği / Güç kaynağı (Anahtarlamalı regülatörler, güç kaynağı üniteleri, tersleyiciler, şarj aletleri)

  • Motor kontrolü (DC motor, Fırçasız DC motor, AC motor, step motor, vb.)

Gömülü Yazılım

Gömülü Yazılım Geliştirme

Gömülü yazılım geliştirme konusunda dünyadaki önemli yonga üreticilerden birçok mikrodenetleyici ve mikroişlemci aileleri üzerinde uzmanlaşmıştır. Üzerinde çalıştığımız işlemciler ARM™ Cortex™-M3, ARM™ Cortex™-M4, ARM™ Cortex™-A8, ARM™ Cortex™-A9, ARM™ Cortex™-A15, PIC™, Intel x86, Freescale PowerPC, MSP430 RISC gibi değişik işlemci mimarilerini ve Texas Instruments, Atmel, ST Microelectronics, Freescale, Microchip ve Intel gibi çeşitli mikrodenetleyici ve mikroişlemci üreticilerini kapsamaktadır.

Yazılım geliştirme perspektifinde baktığımızda, hizmetlerimiz işlemci ilklendirmeden bir gömülü sistemin tamamının tasarımına varan geniş bir yelpazeye sahiptir. SPI, I2C, UART, RS-232, RS-485 gibi seri haberleşme protokolleri ve bu protokollerin yazılımsal arayüzleri üzerinde derin bir tecrübeye sahibiz.

Üst sınıf mikroişlemciler için gömülü Linux işletim sistemi kullanmakta ve bu sistemler için çevre birim haberleşmesine yönelik uygulamalar geliştirmekteyiz. 

Firmware/ BSP Geliştirme

BSP geliştirme süreci, kartın üzerindeki işlemcinin ilklendirilmesi, ayağa kaldırılması ve kart üzerindeki çevre birimlerin çalışır hale getirilmesi işlemlerini kapsamaktadır. Aygıt sürücüleri ve ilklendirme rutinleri kartlarınız için özelleştirilmekte ve seçtiğiniz işletim sistemi için optimize edilmektedir. Mikrodenetleyiciler için işletim sistemsiz platformlarda, gerçek zamanlı işletim sistemleri (FreeRTOS, TI-RTOS) üzerinde ve mikroişlemciler için gömülü Linux işletim sistemi üzerinde çalışmaktayız. ARM™ Cortex™-M3, ARM™ Cortex™-M4, ARM™ Cortex™-A8, ARM™ Cortex™-A9, ARM™ Cortex™-A15, PIC™, Freescale PowerPC, QorIQ Ailesi, Intel™ x86, MSP430 gibi değişik mimariler kullanan değişik kartlar üzerinde tecrübeye sahibiz.

Müşterilerimiz için yükleyiciler, aygıt sürücüleri geliştirilmesi ve özelleştirilmesi, işletim sistemi kernelları (gömülü Linux kernel) ve dosya sistemleri için yapılandırma sistemleri geliştiriyoruz. İşletim sistemsiz ve gerçek zamanlı işletim sistemi kullanan cihazlar için modüler bir şekilde uygulamalarınıza kolayca entegre edilebilecek aygıt sürücü kütüphaneleri sağlıyoruz.

Hem ticari hem de endüstriyel seviyedeki kartlar üzerinde çalıştığımızdan dolayı her iki dünya için de limitleri ve çalışma koşullarını bilerek ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarımlarımızı gerçekleştiriyoruz.

Prototip Üretimi

Prototip Üretimi ve Donanım Doğrulama Testleri

PCB tasarım aşaması tamamlanmış projelerin prototip üretimi, baskı devre üretimi, el ile dizgisi ve tasarıma uyumluluk anlamında donanım doğrulama testleri gerçekleştirmekteyiz. Bu aşamada üretmiş olduğumuz prototipler, mühendislerimiz tarafından, müşterilerimiz ile belirlediğimiz gereksinimlere, fonksiyonel, sistem, çevre (sıcaklık, nem) ve EMI EMC uyumluluk testleri ile onaylanmaktadır. Bu testleri geçen tasarımlar, üretimin önceki aşamalarında hazırlanmış olan tüm belgelerle müşterilerimize teslim edilir.
Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda seri üretim hizmetleri de sunulmaktadır.